The 2017 Independent Spirit Awards ceremony marks the 32nd anniversary of the event.  Nominees and attendees are currently on Santa Monica beach, filling into the trademark tent to honor “artist-driven films made with an economy of means by filmmakers whose films embody independence and originality” and promote “the finest independent films of the year to a wider audience” (filmindependent.org).

The event, Nick Kroll and John Mulaney, is scheduled to get underway at 5:00 EST and will be shown in its uncensored entirety on IFC.

We’ll be tracking the winners in live time below.

Best Feature

  • American Honey
  • Chronic
  • Jackie
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight *WINNER*

Best Director

  • Andrea Arnold – American Honey
  • Barry Jenkins – Moonlight *WINNER*
  • Pablo Larrain – Jackie
  • Kelly Reichardt – Certain Women
  • Jeff Nichols – Loving

Best Screenplay

  • Moonlight *WINNER*
  • Manchester by the Sea
  • 20th Century Women
  • Little Men
  • Hell or High Water

Best First Feature

  • The Childhood of a Leader
  • The Fits
  • Other People
  • Swiss Army Man
  • The Witch *WINNER*

Best First Screenplay

  • The Witch *WINNER*
  • Other People
  • Barry
  • Jean of the Joneses
  • Christine

Best Male Lead

  • Casey Affleck – Manchester by the Sea *WINNER*
  • David Harewood – Free in Deed
  • Viggo Mortensen – Captain Fantastic
  • Jesse Plemons – Other People
  • Tim Roth – Chronic

Best Female Lead

  • Annette Bening – 20th Century Women
  • Isabelle Hupper – Elle *WINNER*
  • Sasha Lane – American Honey
  • Ruth Negga – Loving
  • Natalie Portman – Jackie

Best Supporting Male

  • Ralph Fiennes – A Bigger Splash
  • Ben Foster – Hell or High Water *WINNER*
  • Lucas Hedges – Manchester by the Sea
  • Shia LaBeouf – American Honey
  • Craig Robinson – Morris from America

Best Supporting Female

  • Edwina Findley – Free in Deed
  • Paulina Garcia – Little Men
  • Lily Gladstone – Certain Women
  • Riley Keough – American Honey
  • Molly Shannon – Other People *WINNER*

Best Documentary

  • 13th 
  • Cameraperson
  • I Am Not Your Negro
  • OJ: Made in America *WINNER*
  • Sonita
  • Under the Sun

Best International Film

  • Aquarius (Brazil)
  • Chevalier (Greece)
  • My Golden Days (France)
  • Toni Erdmann (Germany/Romania) *WINNER*
  • Under the Shadow (Iran/UK)

Best Cinematography

  • Free in Deed
  • Childhood
  • Eyes of My Mother
  • Moonlight *WINNER*
  • American Honey

Best Editing

  • Swiss Army Man
  • Manchester By the Sea
  • Moonlight *WINNER*
  • Hell or High Water
  • Jackie

John Cassavetes Award (Best Feature Under $500,000)

  • Free in Deed
  • Hunter Gatherer
  • Lovesong
  • Nakom
  • Spa Night*WINNER*

Robert Altman Award (Best Ensemble)

  • Moonlight 

20th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD

  • Lisa Kjerulff
  • Jordana Mollick
  • Melody C. Roscher
  • Craig Shilowich

22ND TRUER THAN FICTION AWARD

  • Kristi Jacobson – Solitary
  • Sara Jordenö – Kiki
  • Nanfu Wang – Hooligan Sparrow *WINNER*

Someone to Watch Award

  • Andrew Ahn – Spa Night
  • Claire Carre – Embers
  • Anna Rose Holmer – The Fits *WINNER*
  • Ingrid Jungermann – Women Who Kill

Featured Image: A24