Last night, January 15th, the Broadcast Film Critics Associations (BFCA) held the 20th annual Critics’ Choice Movie Awards in Hollywood. Highlighting the year’s best. The host for this year was… Michael Strahan (why?).  The ceremony was held a few hours after the announcement of the Academy Award nominees.  While these awards normally serve as an indicator for the Oscars, with all the buzz about snubs and disappointment, they seemed to serve as something as a counterpoint to the frustration directed at the Academy.

In addition to this year’s regular awards, a new category was called “MVP” (or most valuable actor) was given to Jessica Chastain for her roles in A Most Violent Year, Interstellar, Miss Julie, and The Disappearance of Eleanor Rigby. The Louis XIII Genius Award was given to Ron Howard and the Lifetime Achievement Award to Kevin Costner.

A complete list of nominees is provided below with the winners noted.

BEST PICTURE

Birdman

Boyhood *WINNER*

Gone Girl

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Nightcrawler

Selma

The Theory of Everything

Unbroken

Whiplash

 

BEST DIRECTOR

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel

Ava DuVernay – Selma

David Fincher – Gone Girl

Alejandro G. Inarritu – Birdman

Angelina Jolie – Unbroken

Richard Linklater – Boyhood *WINNER*

 

BEST ACTOR

Benedict Cumberbatch – The Imitation Game

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Jake Gyllenhaal – Nightcrawler

Michael Keaton – Birdman *WINNER*

David Oyelowo – Selma

Eddie Redmayne – The Theory of Everything

 

BEST ACTRESS

Jennifer Aniston – Cake

Marion Cotillard – Two Days, One Night

Felicity Jones – The Theory of Everything

Julianne Moore – Still Alice *WINNER*

Rosamund Pike – Gone Girl

Reese Witherspoon – Wild

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Josh Brolin – Inherent Vice

Robert Duvall – The Judge

Ethan Hawke – Boyhood

Edward Norton – Birdman

Mark Ruffalo – Foxcatcher

J.K. Simmons – Whiplash *WINNER*

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Patricia Arquette – Boyhood *WINNER*

Jessica Chastain – A Most Violent Year

Keira Knightley – The Imitation Game

Emma Stone – Birdman

Meryl Streep – Into the Woods

Tilda Swinton – Snowpiercer

 

BEST ACTING ENSEMBLE

Birdman *WINNER*

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Into the Woods

Selma

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo *WINNER*

Boyhood – Richard Linklater

The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness

Nightcrawler – Dan Gilroy

Whiplash – Damien Chazelle

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Gone Girl – Gillian Flynn *WINNER*

The Imitation Game – Graham Moore

Inherent Vice – Paul Thomas Anderson

The Theory of Everything – Anthony McCarten

Unbroken – Joel Coen & Ethan Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson

Wild – Nick Hornby

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Birdman – Emmanuel Lubezki *WINNER*

The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman

Interstellar – Hoyte Van Hoytema

Mr. Turner – Dick Pope

Unbroken – Roger Deakins

 

BEST ART DIRECTION

Birdman – Kevin Thompson/Production Designer, George DeTitta Jr./Set Decorator

The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator *WINNER*

Inherent Vice – David Crank/Production Designer, Amy Wells/Set Decorator

Interstellar – Nathan Crowley/Production Designer, Gary Fettis/Set Decorator

Into the Woods – Dennis Gassner/Production Designer, Anna Pinnock/Set Decorator

Snowpiercer – Ondrej Nekvasil/Production Designer, Beatrice Brentnerova/Set Decorator

 

BEST EDITING

Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione *WINNER*

Boyhood – Sandra Adair

Gone Girl – Kirk Baxter

Interstellar – Lee Smith

Whiplash – Tom Cross

 

BEST COSTUME DESIGN

The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero *WINNER*

Inherent Vice – Mark Bridges

Into the Woods – Colleen Atwood

Maleficent – Anna B. Sheppard

Mr. Turner – Jacqueline Durran

 

BEST HAIR & MAKEUP

Foxcatcher

Guardians of the Galaxy *WINNER*

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Into the Woods

Maleficent

 

BEST VISUAL EFFECTS

Dawn of the Planet of the Apes *WINNER*

Edge of Tomorrow

Guardians of the Galaxy

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Interstellar

BEST ANIMATED FEATURE

Big Hero 6

The Book of Life

The Boxtrolls

How to Train Your Dragon 2

The Lego Movie *WINNER* 

 

BEST ACTION MOVIE

American Sniper

Captain America: The Winter Soldier

Edge of Tomorrow

Fury

Guardians of the Galaxy *WINNER*

 

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE

Bradley Cooper – American Sniper *WINNER*

Tom Cruise – Edge of Tomorrow

Chris Evans – Captain America: The Winter Soldier

Brad Pitt – Fury

Chris Pratt – Guardians of the Galaxy

 

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE

Emily Blunt – Edge of Tomorrow *WINNER*

Scarlett Johansson – Lucy

Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy

Shailene Woodley – Divergent

 

BEST COMEDY

Birdman

The Grand Budapest Hotel *WINNER*

St. Vincent

Top Five

22 Jump Street

 

BEST ACTOR IN A COMEDY

Jon Favreau – Chef

Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel

Michael Keaton – Birdman *WINNER*

Bill Murray – St. Vincent

Chris Rock – Top Five

Channing Tatum – 22 Jump Street

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY

Rose Byrne – Neighbors

Rosario Dawson – Top Five

Melissa McCarthy – St. Vincent

Jenny Slate – Obvious Child *WINNER*

Kristen Wiig – The Skeleton Twins

 

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE

The Babadook

Dawn of the Planet of the Apes

Interstellar *WINNER*

Snowpiercer

Under the Skin

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Force Majeure *WINNER*

Ida

Leviathan

Two Days, One Night

Wild Tales

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Citizenfour

Glen Campbell: I’ll Be Me

Jodorowsky’s Dune

Last Days in Vietnam

Life Itself *WINNER*

The Overnighters

 

BEST SONG

Big Eyes (Big Eyes)

Everything Is Awesome (The Lego Movie)

Glory (Selma*WINNER*

Lost Stars (Begin Again)

Yellow Flicker Beat (The Hunger Games: Mockingjay Part 1)

 

BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Imitation Game

Johann Johannsson – The Theory of Everything

Trent Reznor & Atticus Ross – Gone Girl

Antonio Sanchez – Birdman *WINNER*

Hans Zimmer – Interstellar

 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Ellar Coltrane – Boyhood *WINNER*

Ansel Elgort – The Fault in Our Stars

Mackenzie Foy – Interstellar

Jaeden Lieberher – St. Vincent

Tony Revolori – The Grand Budapest Hotel

Quvenzhane Wallis – Annie

Noah Wiseman – The Babadook

Overall

Much to the relief of frustrated film fans, The Lego Movie and Life Itself did not get snubbed. Credit was given to Snowpiercer, Under the Skin, and The Babadook (awesome). To no ones surprise Boyhood won the two big hitter categories. And it looks like the BFCA actually watched Selma.

 

 

Featured Image:  The Disappearance of Eleanor Rigby, The Weinstein Company